Click for English Turkish

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Lisansüstü Programları

YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

Elektrik Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programı minimum 24 kredilik ders yükü ve bir adet tez çalışmasını içermektedir. Toplam kredi yükünün en az 12si opsiyon derslerinden, diğer 12 si ise seçmeli derslerden alınmalıdır. Opsiyon dersleri, Elektronik, Kontrol sistemleri ve Haberleşme alanları arasından birinden, öğrencinin danışmanın da onayıyla seçilir.

Seçmeli dersler ise Elektrik Elektronik mühendisliği yüksek lisans dersleri ya da Fen Bilimleri ve Mühendislik Enstitüsü lisanüstü dersleri arasından, danışmanın onayına bağlı olarak seçilir.
 

DOKTORA PROGRAMI

Elektrik Elektronik Mühendisliği doktora programı, Elektrik Elektronik Mühendisliği opsiyon dersleri ve Enstitü tarafından açılmış dersler arasından danışman gözetiminde seçilen minimum 24 kredilik ders yükünü ve Enstitü kurallarına gore hazırlanmış bir tez çalışmasını kapsamaktadır.

 

MEKATRONİK İKİNCİ ÖĞRETİM TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

 

Boğaziçi Üniversitesi tarafından disiplinlerarası bir program olarak açılan Mekatronik Yüksek Lisans Programı’nda, mekatronik sistemlerin esasları, tasarımı, analizi ve işletimi konuları detaylı olarak ele alınmaktadır. Hedef öğrenci kitlesi otomasyon ve kontrol ile ilişkili endüstriyel kuruluşlarda çalışan ya da konuya ilgi duyarak ilgili kuruluşlarda iş arama niyetinde olan mühendislik ve fizik bölümleri mezunları ile teknik eğitim fakültesi mekatronik, elektrik, elektronik, makine bölümleri mezunlarıdır. Dersler hafta içi Pazartesi-Cuma günleri 19:00-21:50 ve Cumartesi günleri 10:00-12:50, 14:00-16:50 saatleri arasında verilmektedir.

 

Mekatronik Yüksek Lisans Programı 30 kredilik ders yükünü ve bir proje çalışmasını içermektedir. Öğrenciler programı 3 veya 4 dönemde, 4 çekirdek, 6 seçmeli ders ve 1 proje dersi alarak bitirebilirler. Mekanik Sistemler, Elektronik/Kontrol ve Endüstriyel Enformatik ders kümelerinin her birinden en az 1 ders alınması gereklidir. Program hakkında detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki adresi ziyaret ediniz:
http://www.mechaprog.boun.edu.tr


FİNANSAL DESTEK FIRSATLARI


Tüm yüksek lisans öğrencileri, tam zamanlı araştırma görevlisi olarak desteklenecekleri maddi ödenek sağlanmış araştırma projelerinde görev almak için teşvik edilmektedirler. Bunun yanında 21 lisanüstü öğrencisi araştırma veya öğretim asistanı olarak akademik kadroda bulunmaktadırlar. Özellikle doktora öğrencileri, araştırma projelerinde araştırma asistanı olarak desteklenmekte, ya da araştırma ve öğretim asistanı olarak tam zamanlı kadrolarda çalışmaktadırlar. Araştırma projeleri, TÜBİTAK, TÜBA, BAP, EU Framework Programları ve sanayi tarafından maddi destek almaktadır. Başvuracak adaylara, güncel olarak aktif olan programlar ve açık pozisyonlar hakkında bilgi almaları için öğretim üyeleri ile iletişime geçmeleri ve/veya araştırma laboratuvarları sayfalarını ziyaret etmeleri önerilir. 

 

Bölüm içerisinde sağlanan finansal desteklerin yanısıra TÜBİTAK tarafından yönetilen yurtiçi lisansüstü burs programı da yüksek lisans ve doktora adaylarının başvurularına açıktır. Türk vatandaşı olan adaylar/öğrenciler 2211 sayılı burs programından yararlanabilirken uluslararası öğrenciler 2215 sayılı burs programından yararlanabilmektedirler.

 

 

Recent PhD Dissertations

 

LİSANSÜSTÜ SEVİYESİ UZMANLAŞMA OPSİYONLARI

 

Yurt Olanakları

Currently Boğaziçi University provides on campus housing to approximately 350 graduate students.
 
Accommodation in apartment units is available in both the 4th Northern Dorm and in the Superdorm

These are small apartment units with 2 or more bedrooms, a small kitchen, bathroom and toilet.  Each unit is equipped with internet and telephone connection, beds, closets, chairs, bookshelves and refrigerators; hot water is available in bathrooms.  Rooms for couples exist as well.

The 4th  Northern Dorm is exclusively for graduate students. Superdorm, houses both undergraduate and graduate students. Exchange, Erasmus and Special students usually reside in Superdorm.

 

More information about on campus housing can be obtained from the Accommodation Office (in Turkish) web page.

 

Tamamlayanlar Ne Dediler?
 • Dr. Ceyhun Burak Akgül

  Bölümümüzün her bir öğrenciyi mesleğinde ustalaşmak, akademik anlamda gelişmek ve olgunlaşmak, bilimsel yayınlar üretmek, lisansüstü endüstride ya da akademide iyi bir iş sahibi olmak yönünde bekleneni fazlasıyla verdiğini düşünüyorum. Tez çalışması sırasında aldığım yapıcı, öğretici ve sürekli destekleyici danışmanlık, Boğaziçi EE’deki lisansüstü deneyimimin en göze çarpan yönleriydi. Boğaziçi EE’de açılan derslerin kalitesinin ve ders seçiminde tanınan özgürlüğün örnek gösterilecek türden olduğunu söyleyebilirim.


  Philips Research Europe, Hollanda

   

 • Dr. Helin Dutağacı

  BÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde doktora öğrencisi ve araştırma görevlisi olarak geçirdiğim yıllara paha biçilebileceğini sanmıyorum. Etik ilkelere bağlı, problem çözme ve proje yürütme yetisine sahip, bağımsız araştırma yapabilecek ve akademisyenler yetiştirmeye kendilerini adamış hocalarıma, bana verdikleri profesyonel yetiler için minnettarım. Hocalarım, öğrencilerini başarılı kariyerlere hazırlamayı kendilerine görev bildiler, bizleri kendi meslektaşları, dostları gibi görüp desteklediler.


  Araştırmacı,  National Institute of Standards and Technology, ABD
   

 • Doç. Dr. Aykut Hocanın 

  Aykut HocanınBoğaziçi Üniversitesi, EE Bölümü doktora programında bulunduğum süre içerisinde çok değerli hocalarla çalışma fırsatı buldum. Araştırma olanaklarından yararlanarak başarılı öğrenci arkadaşlarla beraber eğitim görmüş olmak akademik gelişimime katkıda bulunmuştur. 


  Mezun olduktan sonra kendi ülkem olan KKTC’ye döndüm ve Doğu Akdeniz Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde çalışmaya başladım ve 2007 yılından beridir de aynı bölümün başkanlığını yürütmekteyim.


  Doğu Akdeniz Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü
   

 • Dr. Selçuk Talay

  Bölümümüzün lisansüstü programı uluslararası düzeyde olup araştırmalar dünya standartları ile atbaşı gitmekte; lisansüstü mezunlarımız dünyanın herhangi bir yerinde cazip iş imkânları bulabilmektedir. Hocalarımız, öğrencilerinin usta-çırak ilişkisine benzer bir çerçeve içinde akademik hayatta başarılı olmalarını sağlayacak, iletişim, özgüven, liderlik ve yaratıcılık gibi kişisel özelliklerini de geliştirmelerinde yardımcı olmaktadır.


  University of Pavia, Electronic Department, İtalya

   

 • Dr. Tolga Kurt

  Tolga KurtBoğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik bölümünden aldığım lisans ve master derecelerinin telekom alanındaki bilgilerimin derinleşmesini sağladı ve hem doktora çalışmalarımda, hem de endüstride bana çok büyük kolaylık sağladı. Bunun meyvelerini, sonraki yıllarda bu konular daha geniş bir telekomünikasyon kitlesi arasında popüler hale gelince topladım. Boğaziçi’ndeki yüksek lisans programlarını, hem kuvvetli bir bilimsel temel vermesi hem de geleceğe yönelik parlayan alanları işaret etmesi açısından kuvvetle tavsiye ederim.


  PlusOneMinusOne Yönetim Kurulu Başkanı
   

   

 • Dr. Barış Özgül

  Yüksek lisans ve doktora programlarını tamamlamış bir mezun olarak iletişim ve sinyal işleme alanında edindiğim bilgi birikimi ve tecrübenin gerek akademik gerekse endüstriyel araştırma anlamında birçok fayda sağladığını belirtmek isterim. Öğretim üyelerine, bilimsel katkılarının yanı sıra, araştırma bursları ve yeni laboratuar imkânlarının sağlanmasında üstlendikleri aktif rol için teşekkür ederim.


  Postdoctoral Research Fellow, Trinity College Dublin, İrlanda

   

 • Dr.Ahmet BAŞTUĞ

   

  Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümündeki Yüksek Lisans öğrenimimin ardından Fransa, Amerika ve Türkiye'de hizmet verdiğim firmalarda üçüncü kuşak mobil aygıtlar, video işaret işleme,  3B televizyon gibi farklı teknolojilerde çalıştım ve 30 civarında uluslararası patent başvurum oldu. Geriye dönük bir değerlendirme yaptığımda, gerek bugüne değin sürdürdüğüm başarı çizgisini, gerek yaptıklarımdan her daim zevk almamı, öğrenme ve başarma arzumu ve azmimi, özgüvenimi büyük ölçekte Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği'nde yüksek lisans eğitimimde aldığıma inanıyorum.  Bunda, BUEE’deki eğitimim boyunca oluşturulan altyapının, berrak, bilimsel bakış açılarının, barışık, sevecen kadronun birinci dereceden etkili olduğunu düşünüyorum.   

 • Nedret ÖZAY

  Boğaziçi Üniversitesi yüksek lisans programı kapsamında alanımla ilgili birçok ders alma, hocalarımın kılavuzluğu ışığında çalışma fırsatı buldum. 9 Eylül Üniversitesi temellerim üzerine gerek mühendislik disiplini anlayışım gelişti, gerek bilimsel bakış açısı kazandım. Kariyer hedeflerim öncelikle büyük ölçekli yazılım projelerinin içinde yer alarak bu alanda deneyim kazanmak ve daha sonra kazandığım bu deneyimin de yardımıyla
  en son teknolojik gelişmelere paralel yenilikçi projelerin ortaya çıkmasına katkı sağlamaktı. Yüksek lisans eğitimi sırasında kazandığım becerilerin iş hayatında da iş yapış şekline doğrudan etkisi olduğu düşüncesindeyim. 
   

  Yazılım Geliştirme Uzmanı
  KaTron Savunma, Uzay ve Simülasyon Teknolojileri A.Ş.

 • Barış Coşkun

  Elektrik ve Elektronik Mühendisliği çocukluğumdan beri girmek istediğim bölümdü. Üniversite sınavı zamanı geldiğinde, bu hayalimi en iyi şekilde Boğaziçi Üniversitesinde gerçekleştirebileceğime karar verdim. Bölüme başladığım günden sonra neredeyse 15 yıl geçmesine rağmen, işimi halen aynı istek ve heyecanla yapıyor olmam, ne kadar doğru bir karar verdiğimin en büyük kanıtıdır.Boğaziçi Üniversitesi'ndeki eğitimim sırasında sadece yüksek kalitede teknik altyapı değil, aynı zamanda hocalarım ve arkadaşlarım sayesinde, hayallerimin peşinden koşmamı sağlayan yetenek, tecrübe ve en önemlisi cesaret kazandım. Halen  Polytechnic Institute of New York University'de doktoramı tamamlayıp, AT&T Security Research Center'da araştırmacı olarak çalışırken, BUEE’nin bana kazandırdıklarına her gün defalarca kez başvuruyorum.

  AT&T Security Research Center
   

 

Boğaziçi Üniversitesi - Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü

34342 - Bebek / İSTANBUL

Tel: +90 212 359 64 14
Fax: +90 212 287 24 65

 

 

 

 

 

 

Copyright 2009 by Bogazici University EE Dept.    |   Privacy Statement   |   Terms Of Use     |     Login